Afu-ra to amerykański raper powiązany z Gang Starr Foundation. Współpracował z takimi artystami jak: Jeru the Damaja, M.O.P., Royce da 5’9″, DJ Premier czy z GZA.

Wkroczył na scenę hip-hop jako członek Gang Starr Foundation obok takich artystów jak Jeru the Damaja, Big Shug i Group Home. Pierwszy raz pojawił się w 1994 na albumie Jeru the Damaja – The Sun Rises in the East, w utworze „Mental Stamina”. Kolejny występ zaliczył również na płycie Jeru tym razem Wrath of the Math z 1996 roku, rapując w „Physical Stamina”.

Debiutancki singel Afu „Whirlwind Thru Cities” wydany w 1998 osiągnął 18. miejsce w Hot Rap Tracks. W 1999 raper zaprezentował kolejny singel „Defeat b/w Mortal Kombat”. Debiutancki album Afu Body of the Life Force wydał w październiku 2000 roku. Produkcję albumu wspierali między innymi DJ Premier, DJ Muggs, True Master i Da Beatminerz. Wśród gości można usłyszeć GZA i Masta Killa z Wu-Tang Clan, M.O.P., Ky-Mani Marley oraz the Cocoa Brovaz.

W 2004 Afu-Ra nagrał kompilację Afu-Ra presents Perverted Monks. W roku 2005 trafiła do sprzedaży płyta State of the Arts. DJ Premier powrócił produkując utwór „Sucka Free”. Masta Killa z Wu-Tang Clan pojawił się w „Livin’ Like Dat”, zaś Royce da 5’9″ w „Pusha”.

W 2007 gościnnie dograł zwrotkę i pojawił się w teledysku polskiej grupy Familia H.P. Poza nim wystąpił Miodu z ekipy Jamal.

W 2010 wraz z Reggaeneratorem wystąpił gościnnie w utworze „Gangbros” na płycie „Join the Gang” polskiej grupy Hope.

W 2015 wystąpił gościnnie na klipie promującym płytę „Wiesz co się kręci” polskiej grupy Ganja Mafia w utworze o takim samym tytule produkcji Gibbsa.